Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komentáře k zápasům - podzim 2009

10. 8. 2009

Použít dále komentář k hodnocení utkání nebo jeho části k tiskovým zprávám lze pouze se souhlasem TJ Sokol Nevšová !!!

 

Hodnocení utkání Nevšová - Drnovice

Výsledek utkání         2:0   (1:0)

 

Góly: Srcháček, Tomšů

Sestava:    Podušel,  Liška, Boráň, Srcháček, Marcaník, Juriga, Munster, Topič, Nevrlka, Šoman, Tomšů

Střídali: Balody, Trllo, Vašička

 

V předehrávce prvního jarního kola jsme se setkali s urputným mužstvem Drnovic, které jsme na jejich půdě dokázali porazit a chtěli jsme i v tomto utkání zvítězit.

Vedení jsme se ujali hned v 1. minutě utkání po dobře zahraném rohovém kopu si k míči naběhl Srcháček a prostřelil vše co mu stálo v cestě, včetně překvapeného gólmana hostů.

Poté hosté začali vyvíjet větší tlak a dostávali se častěji do našeho pokutového území, ovšem bez výrazného ohrožení naší brány. Převážně ve středu hřiště se nám nedařilo udržet míč, z čehož hosté těžili a snažili se vstřelit kontaktní vyrovnávací gól. Ke zvýšení náskoku mělo ale mužstvo Nevšové blíže, do šancí se postupně dostávali Tomšů, Topič i Šoman, bohužel bez gólového efektu.

Do druhé půle jsme nastoupili se snahou vstřelit druhý uklidňují druhý gól, což se nám také podařilo v 55. minutě utkání střelou k tyči nedal Tomšů gólmanovi hostů žádnou šanci.

Poté nastal tlak Nevšové, která prakticky mužstvo hostů k ničemu nepustila, následovala řada pěkných kombinačních akcí ze středu zálohy, i z obrany, která hrála téměř bezchybně.

Do vyložených šancí se dostal Tomšů, Topič i střídající Trllo, gólman hostů však jejich střely dokázal vystihnout. Největší šanci na vstřelení třetí branky měl Juriga, kdy ze samostatné akce a pěkné střely z větší vzdálenosti trefil pouze břevno brány.

V druhé půli předváděla Nevšová pohledný kombinační fotbal, na který hosté nedokázali najít recept, postupně jejich aktivita opadala a Nevšová zaslouženě zvítězila, i když skóre utkání mohlo být ještě výraznější.

Toto utkání ukázalo jak pohledný a kvalitní fotbal umí Nevšová hrát, divácí odcházeli spokojeni a poslední cigy-caga podzimu bylo zaslouženě slyšet z naší kabiny.

 

 

Hodnocení utkání Nevšová - Šanov

Výsledek utkání         6:3   (2:2)

 

Góly: vlastní, Vacula-2, Tomšů, Šoman, Balody

Sestava:    Podušel,  Liška, Šindler, Srcháček, Marcaník, Juriga, Vacula, Topič, Nevrlka, Šoman, Tomšů

Střídali: Kovář V., Balody, Trllo

 

V posledním utkání podzimní části jsme přivítali na našem hřišti nevyzpytatelné mužstvo Šanova, které se ujalo vedení hned v 10. minutě utkání po zaváhání našeho gólmana. Nevšová se snažila vyrovnat, bohužel i přes vypracované šance Topiče a Tomšů se nám nepodařilo gólmana hostů překonat. Již ve 20. minutě utkání po chybě v záložní i obranné řadě, hosté zahrozili podruhé a vstřelili svůj druhý gól a ujali se tak nečekaně vedení 2-0. Nevšová se snažila upravit skóre, bohužel i přes další šance a územní převahu, kterou měla, se jí nedařilo vstřelit kontaktní gól. Po nedorozumnění v obraně ve 40. minutě utkání si hosté vstřelili vlastní gól a tímto momentem dopomohli Nevšové ke korigování výsledku. Následně o 2 minuty později po nahrávce Tomšů, který poslal do vyložené šance Vaculu, Nevšová dokázala zaslouženě vyrovnat na poločasových 2-2.

Druhou půli Nevšová začala náporem, kdy si postupně vytvářela převahu v poli a přehrávala tak  mužstvo Šanova stále častěji. V 60. minutě ještě Topič odmítl vyloženou šanci, kdy nepřekonal gólmana hostů, který jeho střelu vyrazil, Tomšů ji však pohotově uklidil do brány a ujali jsme se tak zaslouženého vedení. Hosté hrozili pouze ze standartních situací, kdy k vyrorvnání měli blízko po zahrávání trestného kopu, který gólman vyrážel před sebe, následné 2 dorážky bravurně vyrazil také před sebe a ve zlomovém momentu utkání tak zabránil vyrovnání hostů.

Nevšová si vytvářela řadu dalších šancí a přehrávala postupem času soupeře jak fyzicky tak technicky, kdy na 4-2 skóroval Šoman a značně tak uklidnil naši hru. O 5 minut později následoval další, pátý gól v síti hostů, kdy po zaváhání celé obrany Šanova do prázdné brány vstítíl svůj druhý gól v utkání Vacula.

Hra se otevřela a hrál se rychlý kombinační fotbal, kdy Šanov se dostal do našeho pokutového území, kde byl jeden z jeho hráčů faulován a následoval pokutový kop, který hosté bez problémů proměnili a  korigovali 10 minut před koncem skóre zápasu na 5-3.

Po střídání všech 3 hráčů z lavky se k míči dostal Balody a po své samostatné akci upravil skóre na konečných a zasloužených 6-3.

Věřmě, že jsme tímto prolomili svoji střeleckou smůlu s předchozích utkání, kdy jsme vždy utkání zaháji vedením, které jsme bohužel nedokázali udržet. V tomto utkání jsme dokázali výsledek zlepšenou hrou a bojovností otočit a zaslouženě na domácí půdě vyhrát.

Jelikož zřejmě dojde k předehrání prvního jarního kola již za týden, přivítáme na našem hřišti mužstvo Drnovic. Doufejme, že poslední zápas proběhne bez problémů a Nevšová potvrdí nárust formy v závěru podzimní části soutěže.

 

 

Hodnocení utkání Rokytnice-Nevšová

Výsledek utkání         1:1   (0:1)

 

Góly: Tomšů

Sestava:    Podušel, Liška, Šindler, Boráň, Srcháček, Juriga, Topič, Trllo, Balody, Šoman, Tomšů    Střídali: Kovář J, Munster

 

Nevšová začala utkání náporem a ujala se vedení z prvního brejku, kdy po nahrávce Balodyho Tomšů chytrou střelou k tyči překonal gólmana domácích již ve 4-té minutě utkání. Domácí byli zaskočeni rychlým gólem a znervózněli, bohužel jsme toho nedokázali využít a zvýšit své vedení, kdy v 10. minutě mohl zvýšit náš náskok Šoman, ležícího gólmana domácích však nedokázal překonat.

Domácí „přežili“ náš nápor a pomalu se osmělovali k prvním akcím, bohužel došlo ke zranění našeho obránce Boráně a musel být střídán útočníkem Kovářem a Šoman byl posunut do zálohy, jelikož trenérovi chyběli z minulého utkání 3 hráči.

Do poločasu naše mužstvo dokázalo ještě udržet jednobrankový náskok, přesto, že hosté v závěru poločasu zahrozili několika střelami na naši bránu.

Hned v úvodu první půle došlo k vyrovnávací brance, i když se jednalo o velice sporný gól, kdy byl na půlce faulován náš hráč Šoman, který zůstal ležet, rozhodčí hru nepřerušil, hoste šli do brejku a z následně odmávaného ofsajdu, který však hlavní sudí neodpískal a nechal domácí dokončit šanci vstřelili vyrovnávací gól.

Od tohoto momentu došlo k obratu utkání, domácí byli lepším týmem, naše záložní řada nedokázala udržet ani zpracovat míč na půlce a i za přispění hlavního sudího hosté měli v utkání navrch. Za zmínku stojí snad jen šance Kováře J.,který ovšem na svůj první gól nedosáhl.

10.minut před koncem střídal Munster, který se aktivně zapojil do svého prvního utkání sezóny a jeho příchod byl na hřišti znát, získali jsme více míčů na půlce a potřebný klid v rozehrávce, kdy ke gólu měl nejblíže Tomšů, bohužel jeho střela skončila na spojnici břevna a tyče. Náš tlak by mohl vyústit v kýžený gól, což se zjevně nelíbilo hlavnímu sudímu a ukončil tak utkání o 3 minuty dříve než ukazovala časomíra. Co ho k tomu vedlo se můžeme jen dohadovat….V příštím utkání přivítáme na domácí půdě mužstvo Šanova a snad se nám podaří prolomit smůlu, kdy po dva zápasy jsme byly lepším týmem, bohužel díky neproměněným šancím jsme na výhru nedosáhli.

 

Hodnocení utkání Luhačovice B-Nevšová

Výsledek utkání         3:2   (1:2)

 

Góly: Topič, Tomšů

Sestava:    Podušel, Liška, Šindler, Marcaník, Srcháček, Juriga, Topič, Nevrlka, Vacula, Šoman, Tomšů    Střídali: Kovář J, Trllo, Balody

 

Do utkání Nevšová nastoupila ve vysokém tempu, kdy bylo vidět, že sestava byla po 10.kolech posílena o 3 hráče Tomšů, Topič, Srcháček, kterým byl prominut zbytek trestu. Hned ve 3. minutě utkání po pěkně zahrané standardní situaci se nemýlil Topič a krásnou hlavičkou otevřel skóre zápasu. Nadále si Nevšová vytvářela trvalý tlak, hrozila z brejků a předváděla pohledný kombinační fotbal, který korunoval už ve 20. minutě utkání gólem Tomšů po přesné nahrávce Šomana. Třetí gól visel na vlásku, bohužel důležitou pojistku utkání nedokázal Šoman proměnit, což se stalo pro vývoj utkání rozhodujícím. Přesto, že domácí si nevytvořili v první půli žádnou akci, která by ohrozila našeho gólmana dokázali ve 40. minutě utkání snížit náš náskok po chybě naší obrany, kdy jsme nedokázali včas uklidit míč z pokutového území.

V druhé půli došlo ke značnému zvolnění našeho tempa, hráčům přestože se nažili kombinovat, se nedařilo udržet míč na polovině hostů a následoval trest v podobě vyrovnávací branky z jediného rohového kopu, který soupeř do té doby zahrával. Jednalo se v té době o druhou střelu na bránu, kterou dokázal soupeř proměnit, přesto, že před ní následoval neodpískaný faul na našeho gólmana, který byl po celou dobu držen protihráčem za dres.

Vyrovnání nepřineslo očekávaný nápor Nevšové, územní převahu jsme sice měli i pohlednější akce a přechody do pokutového území hostů, bohužel brána domácích byla jako zakletá. Když v 75. minutě soupeř vystřelil potřetí na naši bránu míč skončil opět v naší síti těsně u tyče.

Tato sprcha sice dokázala naše hráče vyprovokovat k tlaku, nepřesné výroky rozhodčího nám však bránili rozehrávat hru již ve středu hřiště, kdy hru kouskoval, pískal fauly pouze našim hráčům, což přispělo k vypjaté atmosféře na hřišti. Když se ke střele dostal Tomšů a dokázal vsítit vyrovnávací branku, nepochopitelným způsobem se zvedl praporek pomezního rozhodčího a gól nám nebyl pro smyšlený ofsajd uznán.

Po samostatném  průniku Jurigy došlo k jeho faulu a byl vyloučen necelých 10.minut před koncem domácí hráč, trestný kop, který zahrával Tomšů, zblokoval Srcháček a pokusil se vstřelit zasloužený vyrovnávací gól. Bohužel trefil jen tyčku.

K vyrovnání poměru sil na hřišti došlo záhy, kdy rozhodčí vyloučil po 2.žluté kartě našeho hráče Marcaníka za faul, který byl paradoxně na něho. Jelikož rozhodčí nenastavil ani minutu navíc, domácí toto utkání vyhráli a uštědřili Nevšové lekci z produktivity, ta, přestože byla lepším týmem odcházela poražená. Velký podíl na tom měli jednak naše neproměněné vyložené šance v první půli, jednak fyzická indispozice některých hráčů, která byla na takovém hřišti ve druhé půli vidět a také rozhodčí, který věděl  pro který oddíl utkání píská, který věděl, že je ostře sledován činovníky OFS, kteří se na toto utkání přišli podívat. Výsledek utkání jim zcela jistě vyčaroval na tváři škodolibý úsměv. Věřme, že naši hráči za týden dokážou na hřišti soupeře z Rokytnice zabojovat a přivézt nějaký ten bodík.

 

 

 

 

Hodnocení utkání Nevšová – Pozlovice

Výsledek utkání         2:1   (2:0)

  

Góly: Boráň, Šoman

Sestava:    Podušel,  Boráň, Šindler, Nevrlka, Trllo, Marcaník, Juriga, Liška, Kovář V., Kovář J., Šoman Střídali: Pešek Roman, Pešek Pavel

 

Utkání začalo náporem domácích, kteří si vytvořili od první minuty tlak a ten zužitkovali již v osmé minutě zápasu gólem Boráně. Nadále se hrál pohledný fotbal s řadou šancí na straně domácích, kdy ve 20. minutě utkání následoval faul na domácího útočníka Šomana v pokutovém území. Ten bez problémů penaltu proměnil a zvýšil na zasloužených 2-0. Do poločasu hosté hru vyrovnali, dostávali se častěji do pokutového území Nevšové, gól se jim však nepodařilo vstřelit.

Druhý poločas začal náporem hostů, kteří stále častěji hrozili střelami na naši bránu, gólman Podušel však výbornými zákroky mužstvo domácích podržel. Bohužel zlepšená hra hostů dělala problémy především naší obranné i záložní řadě a tak přišel trest v 70.minutě utkání hosté snížili střelou Hamouze na 2-1  a zdramatizovali tak posledních 20.minut utkání, kdy měli ještě šanci vyrovnat. Naštěstí náš obránce Marcaník vykopával míč z brankové čáry do tyče, následná střela hostů skončila na břevně. Domácím se podařilo nápor hostů vydržet, do šance se dostal Šoman a mohl tak uklidnit vývoj utkání. Gól se mu však vstřelit nepodařilo. Nevšová si konec utkání pohlídala a cenné vítězství udržela. Utkání dobře řídila dvojice rozhodčích Vobořil-Měřička.

 

 

Nevšová – Vysoké Pole

Výsledek utkání         2:4   (1:2)

Sestava:    Podušel,  Boráň, Šindler, Vašička, Marcaník, Juriga, Balody, Liška, Kovář V., Kovář J., Šoman Střídali: Rak

 

Pře početnou diváckou kulisou převážně „ukřičených“ fanoušků Vysoké Pole se hrálo utkání dvou týmů z čela tabulky. Domácí se ujali vedení hned z první své akce v 5.minutě po spoluprácí dua Juriga-Šoman, kdy bez problémů náš útočník rozvlnil síť hostů. To bylo ovšem ze strany domácích vše. Iniciativu převzalo mužstvo hostů a hrozili rychlými brejky. Vyrovnat se jim podařilo už  ve 20.minutě utkání po nechytatelné hlavičce, která skončila za zády našeho gólmana. Po tomto gólu ještě hosté přidali na důrazu a z dalšího rozehrávaného rohu vstřelili svůj druhý gól. Nevšová se pouze bránila a jen díky zákrokům svého gólmana nebylo skóre do poločasu vyšší.

Po změně stran nedošlo k žádnému obratu hry, hosté byli lepším týmem a přidali pojistku v podobě třetí branky. Když se nám po 5-ti minutách hry zranil v 60 minutě utkání střídající Rak, dohrávali jsme utkání v deseti, když na střídání nebyl k dispozici žádný hráč.

Hosté dokázali přidat čtvrtý gól  a o výsledku bylo prakticky rozhodnuto. V 90 minutě se podařilo Šomanovi vstřelit druhou branku, na obrat v utkání již bylo ale pozdě. Vítězství hostů je zasloužené, díky jejich bojovnosti dokázali zápas vyhrát.

 

 

 

 

Nevšová - Návojná  1-1  (0-1) 

ČK: Vašička, Branky:  Balody - Hořák O.

Sestava Nevšové:  Podušel, Boráň, Šindler, Vašička, Marcaník, Liška, Nevrlka, Chmela, Juriga, Šoman, Balody

Sestava Návojné:  Řehák R., Holba V., Ptáček V., Hořák O.,Řehák Petr, Hořák Pavel, Machač M., Ptáček T., Hořák R., Řehák R., Řehák M., Šánek

Návojná měla od počátku utkání hru ve své režii. Naše mužstvo bylo pod stálým tlakem a jen díky neschopnosti hostujících hráčů a výborně chytajícího Podušela si udržovalo čisté konto. V 36.minutě ještě při nás stálo štěstí, když míč se po odražení od tyče nedostal do sítě. O 4 minuty později, ale již domácí tlaku neodolali a hostése  zaslouženě ujali vedení. Nevšová prakticky za celý poločas brankáře Návojné neohrozila.

Domácí popvé zahrozili až v 55.minutě, kdy se dostal míč po dobře zahraném trestném kopu Šoman, ale jeho střelu brankář hostí reflexivně vyrazil. Když 10.minut před  koncem utkání musel opustit hřiště po druhé žluté kartě náš obránce Vašička, zdálo se, že je o zápase rozhodnuto. Nevšová ale vsadila vše na vabank a podařilo se jí po tvrdé střele Balodyho v 83.minutě vyrovnat. Hra se přelévala z jedné strany na druhou a obě mužstva se snažila strhnout vítězství na svou stranu. Paradoxně k tomu měla blíže Nevšová, ale míč po hlavičcce Lišky jen těsně minul svatyni hostujícího mužstva. Domácí tým tak i v šestém zápase podzimu neprohrál.

 

Nevšová – Biskupice 3:0   (2:0)

góly: Šoman 2, Šindler

 

Sestava Nevšové: Podušel. Boráň, Vašička, Marcaník, Juriga, Trllo, Chmela, Vacula, Šindler, Šoman, Balody, střídali: Pešek P., Rak, Kovář

Sestava Biskupce: Tomala, Michálek, Maršovský, Vaškůj, Skovajsa,Gajdůšek J.,Pančocha, Důbrava, Gajdůšek T., Talaš, Chaloupka, střídali: Jančář, Vojáček

 

ČK:  Nevšová: Trllo

 

Utkání začalo náporem Nevšové, ale ta ani jednu z vytvořených šancí neproměnila i zásluhou pozorně chytajícího hostujícího brankáře. Poté se hra vyrovnala, útoky se přelévaly na obě strany, ale obrany obou mužstev hrály spolehlivě.

Hráči Nevšové se nakonec přece jen dočkali branky po velmi dobře zahraném rohovém kopu Vaculy a následné přesně umístěné hlavičce Šindlerem. Zanedlouho po brejku Šomana, který byl zastaven nedovoleně, následoval pokutový kop, který tentýž hráč bez problémů proměnil a zvýšil tak vedení na poločasových 2:0.

Kaňkou první půle bylo vyloučení domácího hráče Trlla za nesportovní chování, který tak před koncem poločasu Nevšovou oslabil a tak do druhé půle nastupovala v deseti. Na hřišti to však znát nebylo a navíc domácí mužstvo i v oslabení stačilo dát Šomanem třetí gól. A když po druhé žluté kartě musel opustit hrací plochu i hostující hráč, mohla Nevšová zápas v poklidu dohrát. Přesto ještě hostující tým v závěru několikrát nebezpečně zahrozil a nechal vyniknout domácího brankáře Podušela. Ten si však své třetí  čisté konto v řadě  udržel a domácí mužstvo zaslouženě a s přehledem zvítězilo a mohlo si  kabinách zaburácet cigy-caga.

 

 

 

  

Hodnocení utkání Nevšová – Hřivinův Újezd

 

 

Výsledek utkání         1:0   (0:0)    branka: Šoman

 

Sestava:    Podušel,  Boráň, Šindler, Janšta, Marcaník, Juriga, Balody, Trllo, Chmela,  Šoman, Rak    Střídali: Janáček, Pešek Pavel

 

Nevšová nastoupila k prvnímu  mistrovskému utkání podzimní části na domácí půdě opět v pozměněné sestavě, z důvodu nepřítomnosti dvou hráčů (Vašička, Vacula) nastoupil po několika letech Petr Janšta a také střídající dorostenec Dominik Janáček.

V první půli se hrál vyrovnaný fotbal, Nevšová si nevytvořila téměř žádnou vyloženou šanci, hosté také hrozili maximálně z rohů a ze standardních situací, v bráně domácích však vždy stál připraven gólman Podušel, který svými zákroky nedovolil hostům ohrozit naši branku. Poločasový remízový výsledek byl zcela zasloužený.

Druhá půle začala náporem domácích hráčů, kdy hned po rozehrání se dostal do gólové příležitosti Šoman Petr, gólman hostů však jeho záměr vystihl a nedovolil mu skórovat.

Domácí si vytvářeli větší šance, bohužel se jim nepodařilo ohrozit branku hostů. Až při brejku a průniku Petra Šomana byl tento zastaven nedovoleně a rozhodčí nařídil v 60.minutě utkání pokutový kop. Ten samotný hráč bez problémů proměnil a uklidnil tak hru domácích. Hosté ve snaze vyrovnat utkání byli častěji nastěhování na polovině domácích, ovšem překonat gólmana se jim nepodařilo. Ani při střele pod „vinkl“ který skvěle náš gólman vytáhl na roh, ani při řadě standardních situací, které hosté zahrávali.

Rozhodčí nastavoval za střídání a ošetřování 4 minuty, domácí však cenné 3 body dokázali ubránit.

 

 

 

 

Hodnocení utkání Drnovice – Nevšová  

Výsledek utkání         1:2   (0:1)

 

Sestava:    Podušel,  Boráň, Šindler, Vašička, Marcaník, Juriga, Vacula, Trllo, Chmela,  Šoman, Rak    Střídali: Provazník

Čekalo nás první mistrovské utkání podzimní části s příchutí III. třídy s bojovným mužstvem Drnovic, které na domácí půdě klopýtá jen zcela výjimečně.

V našem mužstvu chybělo oproti jarní části 5 hráčů základní sestavy, triu Tomšů, Topič, Srcháček začal běžet 3-měsíční distanc, dále pak zranění Tomáše Munstera a Marka Kůdelky přišlo v nejhorším okamžiku, kdy s těmito  2 hráči nemůžeme minimálně dalších 4-5 zápasů počítat. K posílení došlo na postu gólmana, kdy se k nám po několika letech vrátil Laďa Podušel a stal se tak pilířem naší obrany, zároveň i kapitánem.

Nevšová se ujala vedení již v 10. minutě utkání, kdy se v pokutovém území zorientoval nejlépe Staňa Šindler a dokázal přelstít gólmana domácích. Hrál se vyrovnaný fotbal, více ze hry měla Nevšová, kdy se v gólové šanci ocitl 2x Pavel Rak, bohužel na svoji první mistrovskou trefu si musí ještě tento mladý útočník počkat.

První poločas bylo naše mužstvo lepším týmem a zaslouženě šlo do kabin s jednobrankovým náskokem.

Bohužel, jak bývá v našem kádru zvykem, ve druhé půli hráči značně polevili a převážně záložní řada hromadila chyby, kdy jsme nebyli schopni udržet míč v pokutovém území domácích. Zákonitě přišel trest v podobě vyrovnávací branky Drnovic, kdy proti perfektně umístěné střele domácího hráče, neměl náš gólman šanci.

Ani obdržená branka naše mužstvo neprobrala z letargie a domácí začali být lepším týmem, naše mužstvo hromadilo chybu za chybou a bránilo v té době cennou remízu. I když jsme v polsedních 10-ti minutách utkání kopali minimálně 3x trestný kop, nedokázali jsme soupeřovu branku ohrozit.

Blesk z čistého nebe přišel v 94 minutě, kdy domácí už byli zřejmě spokojeni s remízou, ale náš útočník Šoman zjevně ne. Na jeho první střelu dokázal ještě gólman domácích zareagovat, na následnou dorážku už však ne. Radost našich hráčů byla obrovská, kdy na šťastného střelce vítězné branky „naskákalo“ celé mužstvo včetně naší lavičky, na které seděli hráči, kteří se nemohli utkání zúčastnit.

Cenné 3 body jsou velkou satisfakcí pro náš tým, který čelí v současné době velkému negativnímu tlaku, jak ze strany OFS Zlín, tak i médií. Naše mužstvo v této improvizované sestavě nastoupilo poprvé a zatím se jen sehrává, ukázalo však, že bojovnost a vůle po vítězství dokáže zázraky. Věřme, že se k nám štěstí konečně přikloní a náš mančaft potvrdí, že Nevšová fotbal hrát umí. Každé takto vybojované body mají pro nás cenu zlata.